П`ятниця, 19.04.2024, 13:41
Вітаю Вас Гість | RSS

Довгалівський ЗЗСО I-II ступенів

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

На допомогу учням

Головна » Статті » Мої статті

Організаціія навчально-виховного процесу у 2-3 класах

Організаціія навчально-виховного процесу у 2-3 класах

Організація навчання у 2-му та 3-му класі в 2014-2015 навчальному році здійснюватиметься за навчальними програмами, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 12.09.2011 № 1050 «Про навчальні програми для 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів»:

- Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1-4 класи. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013;

- Учебные программы для общеобразовательных учебных заведений с обучением на русском языке. 1-4 классы.-  К.: Видавничий дім «Освіта», 2012.

- Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів і спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням іноземних мов. 1—4 класи. — К.: Видавничий дім «Освіта», 2012.

У другокласників віковою особливістю є  наочно-дієве та наочно – образне мислення (все що вивчаємо, необхідно побачити і доторкнутися).

В цей період відбувається активне освоєння учбової діяльності. Починають розвиватися довільна увага і пам'ять. Але для тривалої концентрації дитині потрібна зовнішня допомога: цікаві картинки, звукові сигнали, ігрові ситуації. Увага залежить не лише від волі дитини, але і від темпераменту. Стійкість уваги знижується до кінця дня, тижня, учбової чверті, після захворювань.

У другому, як і у першому класі, мають продовжуватися лінії дошкільного розвитку: пріоритетність виховних завдань, цілісність впливу на дитину через взаємозв’язок навчальної та ігрової діяльності. Під час гри діти вільніше, ніж під час будь-якої іншої діяльності, ставлять цілі, реалізовують їх, аналізують результати. Граючись, вони виступають суб’єктами ігрового процесу, його активними творцями, спроможними впливати на буття, постійно самовдосконалюючись.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти» оцінювання навчальних досягнень учнів здійснюється   вербально: у 1 класі з усіх предметів інваріантної складової;

 у 2­4 класах з предметів інваріантної складової: «Сходинки до інформатики», «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво»,  інтегрованого курсу «Мистецтво», «Основи здоров’я», «Фізична культура».

При оцінюванні знань, вмінь і навичок учнів 2 класу (І семестр) за рішенням педагогічної ради замість балів використовуються словесні (вербальні) оцінки

У 2 - му класі за рішенням педагогічної ради навчальні досягнення  учнів оцінюють в балах (окрім предметів «Основи здоров’я», «Фізична культура», «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Мистецтво», «Сходинки до інформатики»). Оцінювання другокласників має бути вмотивованим. Важливо, щоб дитина не втратила стимулу до праці. Оцінки в балах стають для дітей більш зрозумілими й мотиваційними, якщо супроводжуються коротким, точним коментарем вчителя. Завдання вчителя полягає в тому, щоб негативні й позитивні емоції, породжувані невдачами чи успіхами в навчанні, використовувати для активізації діяльності дітей.

Для семирічного школяра, який відчуває труднощі в засвоєнні навчального матеріалу, заохочення найменшого успіху має велике значення.

Вміло користуючись у роботі з другокласниками педагогічною оцінкою, вчитель закладає основи для формування в них умінь об'єктивно оцінювати хід і результати своєї діяльності, стимулює розвиток навчальних мотивів, створює атмосферу доброзичливих взаємин у класі, що необхідно для підтримування в учнів почуття власної гідності, доброти і чуйності, бажання працювати разом з однолітками.

За відмінні успіхи в навчанні учні 2- х класів можуть нагороджуватися похвальним листом “За високі досягнення у навчанні”.

Починаючи з 2 – го класу учні виконують домашні завдання, тому слід у розкладі занять предмети, які вимагають значних затрат часу для виконання, не групувати в один день.

Успішне виконання другокласниками домашніх завдань в значній мірі залежить від співпраці учителя (вихователя групи продовженого дня) з їхніми батьками. Важливо переконати батьків у тому, що дотримання оптимального режиму виконання домашніх завдань, їх посильна допомога і контроль за виконанням сприятимуть розв'язанню основної мети навчальної домашньої роботи. Вчитель повинен знайомити батьків з основними програмовими вимогами до навчальних предметів, повідомляти батьків про результати виконання домашніх завдань.

Не допускається подача домашнього завдання під час чи після дзвінка на перерву, після уроків, оскільки воно в повній мірі не фіксується дітьми; учні позбавлені можливості ставити запитання; учитель не встигає пояснити суть завдання.

 Форми перевірки домашнього завдання можуть бути різними:  фронтальна, індивідуальна, колективна, само-, взаємоперевірка, творча тощо.

 Перевіряти домашні завдання  вчителем необхідно систематично.

З предметів інваріантної складової навчального плану домашні завдання вчитель задає у 2 - 4 класах лише в разі їхньої доцільності

З таких предметів як основи здоров'я та фізична культура, трудове навчання, художня праця, мистецтво (музика, образотворче мистецтво), інформатика  домашні завдання задавати не бажано, окрім випадків визначених у підручниках (обговоріть з батьками, тощо).

Шановні колеги! Міністерство освіти і науки України (лист від 28.01.14 №1/9-72) вкотре наголошує на важливості питання недопущення перевантаження учнів початкових класів ЗНЗ, НВК та шкіл- дитячих садків надмірним обсягом домашніх завдань.

Обсяг і характер домашніх завдань визначається згідно з Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01).

            У 2-4 класах обсяг домашніх завдань з усіх предметів має бути таким, щоб витрати часу на їх виконання не перевищували: у2-му класі – 45 хвилин, у 3-му класі – 1годину 10 хвилин, у 4 класі – 1 годину 30 хвилин.

Обов’язково акцентуємо увагу на правильному дозуванні домашнього завдання. Учитель повинен спланувати роботу  такого об’єму і змісту, щоб учні не відчували перевантаження. Для цього необхідно враховувати зайнятість учнів з інших предметів у цей день, темп роботи і ритм роботи учнів, стан їхнього здоров’я.

           Недопустимим є перевантаження учнів завданнями, які містяться у додаткових посібниках, зошитах з друкованою основою: зафарбовування малюнків, складання схем, таблиць, виконання додаткових завдань, вправ, написання домашніх творів тощо.

          Учителю необхідно здійснювати сумарний підрахунок усіх домашніх завдань на день відповідно до  ДСанПіН 5.5.2.008-01 (сума всіх усних і письмових завдань з усіх предметів, включаючи іноземну мову, номери завдань, сторінки та ін.) їх об’єм і ступінь складності з урахуванням особливостей всіх учнів класу.

          Завдання мають бути посильними для самостійного виконання учнями. Не можна пропонувати завдання на невідпрацьований матеріал, який не пояснювався на уроці, оскільки в такому випадку вся складність засвоєння навчального матеріалу переноситься на домашню роботу, а також є недопустимим задавання додому задач з логічним навантаженням та задач підвищеної складності. Процес розв’язування таких задач повинен контролювати учитель на уроці та допомагати у подоланні труднощів. Недопустимим є домашнє завдання з написання рефератів.

          Домашні завдання не задаються учням на вихідні, святкові та канікулярні дні.  

          Звертаємо увагу на те, що контроль та відповідальність за перевантаження учнів домашніми завданнями покладається на керівників навчальних закладів.

Особливу увагу вчитель має приділяти збереженню та зміцненню фізичного здоров’я другокласників, тому навчальне навантаження в тижневому циклі розподіляти слід таким чином, щоб його найбільша інтенсивність припадала на вівторок і середу, в той час як четвер був дещо полегшеним днем. 

Вивчення нового матеріалу, контрольні роботи найкраще проводити на II-IV уроках дня посеред тижня.

Для профілактики стомлюваності, порушення статури, зору учнів початкових класів на всіх уроках через кожні 15 хвилин обов’язково  необхідно проводити фізкультхвилинки та гімнастику для очей.

 Тривалість уроків у загальноосвітніх навчальних закладах у 2-4-х класах становить 40 хвилин.

        Відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти другокласники та третьокласники  вивчають новий навчальний предмет  «Сходинки до інформатики».

Шановні колеги! На виконання наказу МОН від 16.04.14р №460 «Про внесення змін у додатки 1-7 до наказу МОНмолодьспорт України від 10.06.11 №572» з метою приведення назви навчального предмету «Сходинки до інформатики» у відповідність до Порядку поділу класів на підгрупи при вивченні окремих предметів у ЗНЗ, затвердженого наказом МОН від 20.02.2002р. №128, зареєстрованого в Мінюсті України від 06.03.02 №229/6517  замінено у позиції «Навчальні предмети» слова «Сходинки до інформатики» словом «Інформатика». У класних журналах учителю, записуючи назву навчального предмета, потрібно писати Інформатика (Сходинки до інформатики) так як у Навчальних програмах для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи. ( 2011р) зазначено вивчення предмету «Сходинки до інформатики».

Кожний урок при вивченні «Сходинок до інформатики» проводиться із використанням комп’ютерів, тому клас ділиться на підгрупи так, щоб кожен учень був забезпечений індивідуальним робочим місцем за комп’ютером, але не менше 8 учнів у підгрупі, (відповідно до наказу Міністерства від 20.02.2002 № 128 «Про затвердження Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах.

          При використанні комп'ютерної техніки на уроках безперервна тривалість занять повинна відповідати вимогам ДСанПіН 5.5.6.008-98 "Улаштування і обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах".

          Час роботи молодших школярів за комп’ютером на уроці не повинен сумарно перевищувати 15 хвилин. Весь інший час уроку вчитель знайомить учнів з теоретичним навчальним матеріалом. Теоретична частина уроку може проводитись у формі бесіди, гри, обговорення ситуацій або повторення і закріплення вивченого матеріалу.

          Після роботи за комп’ютером необхідно проводити гімнастику для очей, яка виконується учнями на робочому місці.

          Курс «Сходинки до інформатики» розрахований на 35 год. з розрахунку 1 година на тиждень.

Пріоритет при виборі фаху вчителів, які будуть викладати курс «Сходинки до інформатики», рекомендується надавати вчителям початкових класів.

Практика багаторічного впровадження пропедевтичних курсів з інформатики в початковій школі показала, що саме вчитель початкових класів повинен  викладати даний курс, так як він знає  методику роботи в початковій школі, вікові особливості дітей молодшого шкільного віку.

 

Категорія: Мої статті | Додав: teacher (06.09.2014)
Переглядів: 2276 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту